Signály těla: umíme je vnímat, nebo je ignorujeme?

02/04/2025

Kolikrát jste si řekli: "Tohle jsem přece před pár lety zvládl(a) bez problémů, tak proč bych to nezvládl(a) teď?" Možná vám právě teď v hlavě běží podobná myšlenka, zatímco si masírujete bolavá záda po dlouhém dni v práci. A právě tady začíná jeden z největších problémů, který vidím u svých klientů – přeceňování vlastních sil, neschopnost reflektovat aktuální fyzický stav a ignorování signálů těla.

Tělo není stroj – ale chováme se k němu, jako by bylo

Je až alarmující, kolik lidí se potýká s fyzickými obtížemi způsobenými přetížením. Ne proto, že by jejich tělo bylo slabé, ale proto, že ho nutí fungovat v režimu, který byl možný před 5, 10, někdy i 20 lety. A tak místo přizpůsobení se realitě tlačí na výkon, ignorují bolest a věří, že odpočinek je známkou slabosti.

Často slýchám příběhy lidí, kteří v práci překračují vlastní limity – ne proto, že by museli, ale protože "když jsem to zvládl(a) dřív, zvládnu to i teď". Jenže tělo stárne, doba regenerace se prodlužuje a schopnost obnovy už není taková jako dříve.

Vrchol sil mezi 30 a 40 – co dál?

Fyzický vrchol dosahujeme mezi 30. a 40. rokem života. Poté začíná postupný, přirozený úbytek síly, flexibility i schopnosti regenerace. To neznamená, že po čtyřicítce už nezvládnete nic – ale znamená to, že byste měli začít vnímat své tělo jinak. Stejně jako rozeznáte signály hladu, zimy nebo žízně, měli byste se naučit vnímat i známky únavy a volání těla po odpočinku.

Ignorování těchto signálů vede k přetížení, chronické bolesti, zraněním a v konečném důsledku i k dlouhodobým zdravotním problémům. A když už k těmto potížím dojde, masáž sice pomůže ulevit od bolesti, ale neodstraní její příčinu – tou je právě dlouhodobé přetěžování.

Údržba těla: čím jsme starší, tím je důležitější

S přibývajícími lety by se měl měnit i přístup k péči o sebe. Stejně jako u auta – čím více má najeto, tím více vyžaduje pravidelnou údržbu. To neznamená vzdát se pohybu a aktivit, ale přizpůsobit je tomu, co tělo aktuálně zvládne.

Aktivní regenerace by měla zahrnovat:

  • pravidelný pohyb přizpůsobený možnostem těla
  • dostatek kvalitního spánku
  • vyváženou stravu
  • relaxaci a čas na odpočinek
  • regenerační metody jako masáže, saunu nebo třeba pilates či jógu

Poslouchejte své tělo – vyplatí se to

Když se naučíte správně vnímat signály svého těla a nebudete je ignorovat, můžete si udržet vysokou kvalitu života mnohem déle. Odpočinek není slabost, ale nezbytná součást fungujícího organismu.

Zkuste si dnes sami položit otázku: "Nepřetěžuji se jen proto, že se srovnávám s tím, kým jsem byl(a) před 10 lety?" Pokud ano, je možná čas začít se na své tělo dívat jinýma očima.


zpět na články